Rekonstrukce komplexu objektů Hrzánského paláce v Praze

Stavební divize BARVY A LAKY HOSTIVAŔ, a.s. letos v květnu slavnostně předala dokončený projekt rozsáhlé rekonstrukce objektu Hrzánského paláce v Praze 1.

V roce 1964 prošlo nádvoří objektu rekonstrukcí, která měla z dlouhodobého hlediska destruktivní dopad na železobetonovou konstrukci stropů prostor pod nádvořím. Důsledkem provedených prací bylo rozsáhlé statické narušení nádvoří, díky kterému bylo 13 let uzavřeno jak pro vjezd vozidel, tak i pro vstup osob.

Po rozsáhlé a náročné rekonstrukci objektu realizované Stavební divizí bylo provedeno kompletní vyztužení a statické zajištění nádvorní části a budov ukotvením ocelové nosné montované konstrukce, která byla realizována tak, aby nádvorní část získala svou původní nosnost a stabilitu. Rekonstrukcí bylo též vyřešeno odvětrání pod nádvořím a byly staticky zajištěny klenby objektu Úvoz 28.

Vzhledem k stavebně-technickým dispozicím objektu byla celá rekonstrukce prováděná ručně za použití stavebního otvoru o velikosti cca 3 m v podlaze nádvoří – pro představu kompletní montovaná ocelová konstrukce včetně všech komponent váží cca 50 tun. Veškeré vyvážené a dovážené materiály byly ručně dopravovány skrz celý objekt a první nádvoří Hrzánského paláce až do uliční části.

Rekonstrukce umožnila obnovení využití nádvoří svému původnímu, tedy reprezentačnímu, účelu. Všechny delegace, které tento objekt navštíví, se tak mohou v závěru ceremoniálu pokochat jedinečným pohledem na historické jádro Prahy z okénka nádvoří, ze kterého vytvářel skici svých obrazů přední český impresionista Antonín Slavíček, který v měl v objektu Hrzánského paláce byt i ateliér.

Kontaktní osoby

Ing. Romana Jakubowiczová
Ing. Romana Jakubowiczová
+420 602 227 880 romana.jakubowiczova@bal.cz
Hugo Kaminský
Hugo Kaminský
+420 602 223 596 hugo.kaminsky@bal.cz