Dotaz: Šachy

Prosim o informaciu.
Hladam vhodne moridlo na sachove figurky z lipy a sachovnicu z orecha a duba. Velkost sachovnice cca 600x600x150mm. Robim na tom uz pomaly rok a nechcem to povrchovou upravou pokazit. Dosial som pracoval len s liehovymi moridlami, pinia, mahagon, palisander. Cerveny nadych mi vadi na odtieni palisander a po prvom nateri piniou je vysledok tmavy a ma nadych do cervena na lipovom dreve, preto som sa rozhodol pre svetly dub a tmavo hnedu, ktora nejde do cerveneho odtiena na lipe, dube a orechu. Chcel by som pouzit kombinaciu svetly dub / tmavsi orech. Lakovat nechcem, len pouzit zohriaty cisty vceli vosk a vylestit. Morene drevo je prebrusene 600 brusnym papierom a vylestene kartacom. Pred morenim povrch dreva navlhcim.
Mozem svetlejsie moridlo riedit vodou alebo liehom?
Co by ste mi ako specialisti na povrchovu upravu dreva odporucali?
Prijemny den.
Fulmek

Dobrý den,

bohužel nelze dát jednoznačnou odpověď, každé mořidlo nebo lazuru je nutné vyzkoušet na stejném typu materiálu, vzorkovnice a průmyslové testy se provádějí většinou na smrkovém dřevě, což v tomto případě bude odstínově zavádějící. Mořidla je možné více přiřeďovat dle typu vodové vodou, lihové lihem.

Na vaše dotazy odpovídá:

Pavel Janků

Máte problém, se kterým si nevíte rady?
Zkuste barevnou poradnu!Naposledy jsme řešili:

Podlážky

11. května 2020: Dobrý den natírám podlážky na lešení lněnou fermeží a ředim to látkovým benzínem .podlážky čím natřít děkuji hlavně levně a hluboko ochránit ať nepraskají po dešti s

(celý dotaz)

Schody

24. dubna 2020: Dobrý den, máme 18 let modřínové schody ve veřejném prostoru. Nášlapná část není až tak podřená, zato oblá hrana je hodně zničená, místy i odštíplá. Je správný tento postup? Hodně...

(celý dotaz)

Schodiště

16. dubna 2020: Dobrý den, potřebuji natřít nové dřevěné vnitřní schodiště a potřeboval bych poradit jaký nátěr by byl nejvhodnější? Děkuji.

(celý dotaz)

Na vaše dotazy odpovídáme každý den.
Zeptejte se i vy!