Dotaz: Lazura

Dobrý den,chtěla bych se zeptat na renovační lazuru Lazurol 1040/0666:
máme srubovou chatu, natřenou lazurou odstín palisandr – několikrát, místy je zakrytá kresba dřeva (poslední nátěr asi před 10 lety). Barva drží, jen místy je potřeba sundat. Zkoušeli jsme barvu odrbat, ale povedlo se nám to nepravidelně – místy více drží, jinde to je čisté na dřevo, v každém případě práce jde pomalu, asi by bývalo stačilo jen rušně obrousit drátěným kartáčem (brousili jsme kartáčovou bruskou, ale je to kulatina, máme to pruhované). Koupili jsme na zkoušku renovační lazurol, aby se fleky vyrovnaly, uvažovali jsme o světlejším odstínu nové barvy. A teď tedy dotaz: fungicidní přípravek je třeba nanést pod lazuru, i když místy barva drží, je to tak? A jak je to s funkčností této lazury – může po jejím nátěru dřevo dýchat? Nebo by bylo lepší pořídit opět tmavou lazuru, u které je tato vlastnost uvedena v popisu? A co barvy 3v1 (s fungicidním prostředkem), nahradí natření penetrací při nátěru navrch na např. tuto renovační lazuru? Moc děkuji za radu.
Jirásková

Dobrý den,

fungicidní přípravek naneste na holé dřevo, zajistí ochranu a sníží savost v těchto místech. Pak záleží na vašem rozhodnutí, zda chcete mít světlejší nebo opět tmavý vzhled, omezení “dýchání” dřeva renovační lazurou je zanedbatelné.  Fungicidní prostředky má smysl nanášet jen tam, kde se vsáknou do dřeva a mohou ho chránit před napadením, na povrchu jakéhokoliv nátěru nemají jak fungovat.

Na vaše dotazy odpovídá:

Pavel Janků

Máte problém, se kterým si nevíte rady?
Zkuste barevnou poradnu!Naposledy jsme řešili:

Okna

10. ledna 2020: Dobry den,prosím loni jsme nechali natřít Eurookna firmou ,ted přes zimu se opět barva nafukuje a bude se loupat nevíte prosím příčinu ,poradit Děkuji M.

(celý dotaz)

Chata

23. prosince 2019: Dobrý den, máme dřevěnou chatu, kterou předchozí majitel natíral vyjetým olejem. Nyní bych ji chtěl natřít, ale nevím, co použít. Děkuji za radu.

(celý dotaz)

Podlaha

21. prosince 2019: Dobrý den,chtěl bych se zeptat, mám novou dřevěnou podlahu na chalupě z měkého dřeva a chtěl bych od vás poradiť ohledne ztmavení podlahy a pak přelakování. Lze na ztmaveni podlahy...

(celý dotaz)

Na vaše dotazy odpovídáme každý den.
Zeptejte se i vy!