Dotaz: Vrata

Dobrý den, chystám se obnovit nátěr velkých plechových vrat. Vrata jsou stará 70 let, tvoří je svařovaný trubkový rám (ocel bez povrchové úpravy), v horní čtvrtině je výplň z “králičího” pletiva, v dolní části žárově zinkovaný plech přivařený k rámu. Prvních 25 let byla vrata bez jakékoliv další povrchové úpravy, potom byly částečně zkorodovaný trubkový rám a ostatní ocelové části očištěny ocelovým kartáčem od šupinek rzi (zůstala pevně ulpívající povrchová vrstva rzi), celá vrata ošetřena základovou suříkovou barvou a potom svrchním syntetickým emailem. Nátěr byl potom několikrát obnovován, ale vždy s obdobným výsledkem – vrstvy na ocelovém rámu a ostatních ocelových částech držely, stačilo jen obnovit vrchní nátěr (naposledy před cca 10 lety použit vrchní nátěr Industrol). Nátěr pozinkovaného plechu vždy oprýskal téměř v celé ploše a to i když byl obnovován nátěr základní barvou. V současné době jsou vrata zbavena loupajících se nátěrů za pomoci ocelové špachtle (v ploše plechu, je nátěr odstraněn z 95%, zbytek drží) a za pomoci ocelového rotačního kartáče připevněného na vrtačce odstraněny vrstvy v místech prokvétající lokální koroze rámu,což je ale ve velmi malém rozsahu tak do 5% plochy rámu). Moje původní úvaha byla použít sytém, který jste dříve pdoporučovali zde v poradně:

Nátěr HOSTAGRUND BLOKÁTOR RZI U 2161 v celé ploše vrat
Nátěr U2000 Pragoprimer antirez v celé ploše vrat
Nátěr vrchní barvou INDUSTROL UNIVERZÁL S2013

Ovšem zjistil jsem, že U2000 se již nevyrábí – je v mém případě vhodnou náhradou barva FORMEX NA POZINK S 2003?

Také se obávám toho, že vzhledem k ploše vrat nestihnu do 48 hodin po nanesení Blokátoru rzi nenést další vrstvu – proto uvažuji o tom, že bych blokátor aplikoval jen lokálně na zbytkovou rez očištěných míst na trubkovém rámu (pozinkovaný plech žádnou korozi nemá) .

V poradně doporučujete jako vrchní nátěr na základovou barvu používat i barvy HOSTAGRUND 2v1 NA ŽELEZO S2160 nebo HOSTAGRUND PRIM 3v1 S2177 – přináší to nějakou výhodu proti Industrolu, když je pod touto vrstvou základová barva?

Předpokládám, že nátěr HOSTAGRUND 2v1 nebo HOSTAGRUND PRIM 3v1 přímo na vrata lokálně ošetřená Blokátorem bez použití základové barvy nebude tak účinný – nebo se mýlím?

Nebo mi doporučíte úplně jiný systém?

Poslední otázka – uvažuji, že bych některé nátěry (pokud počasí ještě dovolí) provedl ještě letos – bylo by vhodné, pokud bych lokální nátěr Blokátorem + Formexem provedl ještě letos a svrchní nátěr na jaře?

Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den,

proveďte ošetření blokátorem, stačí jen lokálně na porezlých místech. Poté použijte nejlépe S2820 Hostagrund Zinex, nátěr proveďte ve 2-3 vrstvách, kvůli dostatečné tloušťce nátěrového filmu. Nátěry je třeba provádět za suchého počasí při teplotě min. +5°C,  nejlépe cca při 18°C. Můžete použít i systém základ + vrch, jak píšete. Celý systém můžete dokončit až na jaře, podklad  budete muset znovu důkladně očistit.

Na vaše dotazy odpovídá:

Pavel Janků

Máte problém, se kterým si nevíte rady?
Zkuste barevnou poradnu!Naposledy jsme řešili:

Kryt

7. února 2020: Pro průmyslové využití - nátěr cca 2 m2 ocelového krytu (svařence). Nátěr musí odolávat působení bežného kompresorového oleje a jeho "výparů". Pracovní teploty: 0 až + 80 oC Tlak: atmosferický

(celý dotaz)

Telpur

7. února 2020: Dobry den, Mam nakoupeny materiál TELPUR T330 HS Potřebuji poradit vhodný antikorozní základ k teto barvě? S pozdravem, Lev

(celý dotaz)

Nerez

5. února 2020: Dobrý den chtěl bych se zeptat na barvu která se hodí na nástřik nádrže z nerezové oceli jedná se o hasičskou nádrž na cisterně. Děkuji. S přáním hezkého dne Miloš...

(celý dotaz)

Na vaše dotazy odpovídáme každý den.
Zeptejte se i vy!