Dotaz: Vodne sklo a lazura

Este jeden dotaz. jeden z tramov, ktory mal byt povodne ukryty pod drevenym obkladom, zostal predsa len “priznany”. nebol vsak impregnovany ani inak povrchovo osetreny a chytil uz typicky sedivy nadych od dazda. na zbytkoch rovnakeho materialu (tiez od dazda) sme vyskusali naniest vodne sklo a vyrazne to potlacilo ten sedivy nadych (samozrejme, drevo bolo pred aplikaciou ciastocne obrusene). po naslednej aplikacii napustacieho oleja (tikkurila vallti base) zostalo drevo krasne zlte. chcela by som sa opytat, ci je z dlhodobeho hladiska vhodna kombinacia vodneho skla a dalsieho nateru (impregnacia a lazura).

Vodní sklo je silně alkalicé a má určité “bělící” účinky, po zaschnutí je nerozpustné. pro bělení dřeva se používala směs vodního skla s peroxidem vodíku. po vybělení dřeva touto směsí je potřebné dřevo důkladně vymýt a neutralizovat, v opačném případě mohou časem v natěru vznikat defekty (puchýřka a pod) pokud dřevo po aplikaci vodního skla (naředěného) a po zaschnutí je schopné vsáknout napouštěcí olej, je pravděpodobně postup použitelný, ale neověřený (napouštění olejem ?). k době předpokládané životnosti není  možné se vyjádřit, nejedná se o běžný, zkouškami ověřený postup.

Na vaše dotazy odpovídá:

Richard Dener

Máte problém, se kterým si nevíte rady?
Zkuste barevnou poradnu!Naposledy jsme řešili:

Stavebnice

18. února 2019: Dobrý den,potřeboval bych natřít dřevěnou stavebnici, jsou to kostky. Potřeboval bych poradit nějakou barvu,(červenou, modrou, žlutou, růžovou..) která má atesty na dětské hračky a myslím si že by byla vhodnější,...

(celý dotaz)

Palubky

26. října 2017: Dobrý den,chtěl bych natřít staré dřevěné palubky.Jsou nově napuštěné fermeží.Jde o garážová vrata vystavená počasí.Jakou barvu mám použít?Děkuji za odpověď,s pozdravem J.Vlasák

(celý dotaz)

nátěr kuchyň

18. října 2017: Dobrý den, mohl by jste mi poradit jaký nátěr použít pro nátěr dřeva odstín palisander, který může přijít do styku s potravinami.

(celý dotaz)

Na vaše dotazy odpovídáme každý den.
Zeptejte se i vy!