EXPEDICE ACONCAGUA 2006

30. dubna 2006

Naše
společnost byla jedním ze sponzorů …

Aconcagua leží v provincii Mendoza na hranicích Argentiny a Chile. Blízkost oceánu a otevřenost oceánským větrům činí klimatické podmínky velmi náročnými. Klimaticky odpovídá nižším osmitisícovkám v Himaláji. Velké nebezpečí vždy představuje především silný vítr, dosahující rychlosti přes 200 km/hod. – pověstné Vieto Blanco a náhlé výkyvy počasí.
Horolezecká skupina nazvaná Blue BlembakS, jejíž členem byl i náš přední odběratel Stanislav Laštovka, majitel prodejny barev z Horního Skrýchova u Jindřichova Hradce, započala výstup v městě Mendoza, odkud pokračovala do Provinčního parku Aconcagua. Zde se skupina nechala vyvézt do výšky ( 2 900 m), kde je " vstupní brána do parku". Následoval pěší aklimatizační výstup do Plaza Francia ( 4 200 m) a další den se uskutečnil pochod do základního tábora Plaza de Mulas ve výšce (4 250 m). Jednalo o pětapadesáti kilometrový pochod vyschlým ledovcovým řečištěm. Po nutné aklimatizaci skupina opustila Plaza de Mulaz a pokračovala do výškového tábora Nido de Condores ( 5 400 m). Osmý den proběhl aklimatizační výstup na Berlina camp ve výšce ( 5 900 m ). Zde se začal projevovat nedostatek kyslíku a z desetičlenného týmu se na vrchol dostává pouze čtveřice.
Ve 13.15. vystupují horský vůdce Vlado Zboja, Marian Khandl, Jiří Kollert a Stanislav Manca na vrchol. Celkový výstup trval 9 dnů, za relativně dobrého počasí. Aconcagua je jedním z nejvyšších vrcholů naší planety. Mnohým se zdá jako nejpřístupnější sedmitisícovka, avšak je to jen zdání. Dokáže být velmi krutá a její podcenění se nevyplácí, o čemž svědčí počet horolezců, kteří se z ní již nikdy nevrátili….Sestup proběhl bez větších problémů.