| Jak vybrat správný druh fasádního nátěru? - Standardní suchá omítka - na suché, odizolované zdivo, je ideální použít výrobek BARLET AKRYLÁT PLUS, který dokonale zpevní a kvalitně ochrání vaši fasádu proti řasám a plísním. Dostupná je i varianta s plnivem, která opticky sjednocuje povrch (na hladkém povrchu imituje lehký štuk).
- Extrémně namáhaná omítka - do prašného městského prostředí, kde se omítka rychle špiní, je dobré zvolit výrobek BARLET SILIKON. Silikonový fasádní nátěr má samočistící schopnost (tzv.efekt lotosového květu). Prach a špína se na silikonovém povrchu srazí a stečou s kapkami deště k zemi. Nátěr se nanáší na suché, odizolované omítky.
- Stará omítka bez izolace (historické budovy) - na venkovní zdi bez izolací je vhodný silikátový nátěr. Silikát se nedá použít na přetírání omítky natřené akrylátem nebo silikonem. Ideální je použít BARLET SILIKÁT na novou omítku. Silikát se váže na křemík, je vhodný například pro kamenné budovy, které vyžadují fasádní nátěr s vysokou paropropustností. Nátěr má dlouhou životnost, chemicky se váže k podkladu, vytváří souvislou a voděodolnou vrstvu. Tato fasádní barva je vhodná na členité fasády, například historické objekty.
Fasádní barvy BARLET jsou díky výborným vlastnostem vhodné nejen k nátěru stěn, ale i na dřevotřísky, sádrokartony, OSB desky. Pracovní postup: 1. PŘÍPRAVA PODKLADU A OČIŠTĚNÍ FASÁDY PŘED SAMOTNÝM NÁTĚREM Každou starou fasádu musíme nejprve očistit vodou pomocí tlakového přístroje WAP nebo ručně. Poté stačí pouze odstranit nesoudržné části špachtlí nebo kartáčem. Následně celou plochu oprášíme, aby se nám do nádoby s barvou nevracely drobné nečistoty z původního povrchu.
2. PENETRAČNÍ NÁTĚR Připravený povrch zpevníme penetračním nátěrem. Druh penetračního nátěru vždy volíme v závislosti na volbě fasádního nátěru - každý nátěr má svoji speciální penetraci. Při nanášení penetrace na fasádu štětkou provádíme křížové i krouživé tahy, abychom roztok dostali do všech pórů. Penetraci provádíme důkladně, závisí na ní kvalita celé fasády. Hrubší a členitější fasády vyžadují při penetrování i tupování štětkou. Pro tyto aplikace použijeme ředěný roztok - tzv. hloubkovou penetraci. Cílem je dostat penetraci do všech záhybů, zkrátka do hloubky. Penetrace na staré fasádě vytvoří ochranný film a podklad zpevní - sjednotí vlastnosti povrchu na celé ploše. Penetraci se doporučuje nechat „vyzrát“ a vyschnout do druhého dne.
3. PRVNÍ VRCHNÍ NÁTĚR Po dostatečném vyschnutí penetrace začneme na fasádu aplikovat hlavní vrchní nátěr. Pro lepší vtírání barvy do fasády lze BARLET ředit vodou dle návodu. Pokud máme okraje ohraničené páskou, můžeme zpočátku používat štětec a poté pokračujeme širokou štětkou. Pečlivý nátěr štětkou zanese barvu hluboko do členitější struktury fasády. Je to zdánlivě banální drobnost, ale na hrubých fasádách se barva musí téměř tupovat, aby se dostala do všech skulinek, obdobně jako při penetraci.
4. DRUHÝ VRCHNÍ NÁTĚR Druhou vrstvu nátěru provádíme po zaschnutí nátěru prvního. Tento nátěr provádíme již pomocí válečku, docílíme tak celistvého vzhledu fasády bez nepravidelností. Při aplikaci válečkem používáme barvu v hustším provedení a tahy opět nezapomínáme křížit.
Dva správně provedené nátěry vytvoří dlouhodobý ochranný film, odolný vůči klimatickým vlivům. |